- Loyal
- NU2228
NU2228 Bearing | Loyal
| NU2228 interchange ISO NU2228 | |
| NU2228 cross reference ISO NU2228 | |
| NU2228 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2228 |
| D | 250 mm |
| d | 140 mm |
| B | 68 mm |
| C | 68 mm |
| Size (mm) | 140x250x68 |
| Width (mm) | 68 |
| Bearing number | NU2228 |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



NU2228 PDF download