- Loyal
- 32956-N11CA-A620-670
32956-N11CA-A620-670 Bearing | Loyal
| 32956-N11CA-A620-670 interchange FAG 32956-N11CA-A620-670 | |
| 32956-N11CA-A620-670 cross reference FAG 32956-N11CA-A620-670 | |
| 32956-N11CA-A620-670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32956-N11CA-A620-670 |
| m | 41,1 kg / Weight |
| D | 380 mm |
| e | 0,43 |
| A | 31 mm |
| d | 280 mm |
| 2T | 127 mm |
| 2B | 127 mm |
| Size (mm) | 280x380x127 |
| Width (mm) | 127 |
| Cr | 1280000 N / Dynamic load rating (radial) |
| Y2 | 2,32 |
| Y1 | 1,56 |
| Y0 | 1,53 |
| nG | 1670 1/min |
| nB | 770 1/min / Reference speed |
| Cur | 325000 N / Fatigue limit load, radial |
| C0r | 3050000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 32956-N11CA-A620-670 |
| rb max | 2,5 mm |
| Da min | 348 mm |
| Da max | 368 mm |
| Ca min | 11 mm |
| da max | 298 mm |
| Bore Diameter (mm) | 280 |
| Outer Diameter (mm) | 380 |
| r3, 4 min | 2,5 mm |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



32956-N11CA-A620-670 PDF download