- Loyal
- SC16VUU
SC16VUU Bearing | Loyal
| SC16VUU interchange Samick SC16VUU | |
| SC16VUU cross reference Samick SC16VUU | |
| SC16VUU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SC16VUU |
| d | 16 mm |
| h | 19 mm |
| A | 9 mm |
| D | 25 mm |
| E | 7 mm |
| G | 32,5 mm |
| H | 38,5 mm |
| J | 36 mm |
| L | 23,5 mm |
| W | 50 mm |
| S2 | 4,3 mm |
| S1xℓ | M5 |
| Weight | 0,132 Kg |
| Bearing number | SC16VUU |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,77 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



SC16VUU PDF download