- Loyal
- NCF 29/670 V
NCF 29/670 V Bearing | Loyal
| NCF 29/670 V interchange SKF NCF 29/670 V | |
| NCF 29/670 V cross reference SKF NCF 29/670 V | |
| NCF 29/670 V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NCF 29/670 V |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 136 mm |
| E | 846 mm |
| s | 10 mm |
| s max. | 10 mm |
| Size (mm) | 900x670x136 |
| Width (mm) | 136 |
| Mass bearing | 245 kg |
| d1 | 748 mm |
| D1 | 827 mm |
| das | 737 mm |
| Limiting speed | 320 r/min |
| Bearing number | NCF 29/670 V |
| das | 737 mm |
| Reference speed | 260 r/min |
| ra max. | 5 mm |
| Db max. | 877 mm |
| Da max. | 877 mm |
| Bore Diameter (mm) | 900 |
| da min. | 693 mm |
| Outer Diameter (mm) | 670 |
| r1,2 min. | 6 mm |
| Db - max. | 877 mm |
| ra - max. | 5 mm |
| rb - max. | 5 mm |
| Calculation factor Y | 0.4 |
| Calculation factor e | 0.3 |
| da - min. | 693 mm |
| Da - max. | 877 mm |
| D1 ≈ | 827 mm |
| d1 ≈ | 748 mm |
| Calculation factor - Y | 0.4 |
| Calculation factor - e | 0.3 |
| r1,2 - min. | 6 mm |
| Basic dynamic load rating C | 3910 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 3910 kN |
| Fatigue load limit Pu | 630 kN |
| Calculation factor kr | 0.2 |
| Calculation factor - kr | 0.2 |
| Fatigue load limit - Pu | 630 kN |
| Basic static load rating C0 | 9000 kN |
| Basic static load rating - C0 | 9000 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



NCF 29/670 V PDF download