- Loyal
- NU2228-E-MPA
NU2228-E-MPA Bearing | Loyal
| NU2228-E-MPA interchange NKE NU2228-E-MPA | |
| NU2228-E-MPA cross reference NKE NU2228-E-MPA | |
| NU2228-E-MPA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2228-E-MPA |
| C | 68 mm |
| S | 7 mm |
| d | 140 mm |
| F | 169 mm |
| D | 250 mm |
| B | 68 mm |
| Weight | 15,5 Kg |
| r4 min. | 3 mm |
| r1 min. | 3 mm |
| r2 min. | 3 mm |
| r3 min. | 3 mm |
| Size (mm) | 140x250x68 |
| Width (mm) | 68 |
| Bearing number | NU2228-E-MPA |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| Basic dynamic load rating (C) | 638 kN |
| Basic static load rating (C0) | 838 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



NU2228-E-MPA PDF download