- Loyal
- 7036CTRSU
7036CTRSU Bearing | Loyal
| 7036CTRSU interchange NSK 7036CTRSU | |
| 7036CTRSU cross reference NSK 7036CTRSU | |
| 7036CTRSU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7036CTRSU |
| a | 53,8 mm |
| d | 180 mm |
| D | 280 mm |
| B | 46 mm |
| C | 46 mm |
| D1 | 268 mm |
| D2 | 273 mm |
| d1 | 192 mm |
| Weight | 9,219 Kg |
| r min. | 2,5 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 180x280x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | 7036CTRSU |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4 700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 228 kN |
| Basic static load rating (C0) | 276 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



7036CTRSU PDF download