- Loyal
- 7036 CD/P4AL
7036 CD/P4AL Bearing | Loyal
| 7036 CD/P4AL interchange SKF 7036 CD/P4AL | |
| 7036 CD/P4AL cross reference SKF 7036 CD/P4AL | |
| 7036 CD/P4AL Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7036 CD/P4AL |
| b | 2.8 mm |
| d | 180 mm |
| a | 54 mm |
| B | 46 mm |
| D | 280 mm |
| Ball - z | 21 |
| Size (mm) | 180x280x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Mass bearing | 9.11 kg |
| d2 | 211.8 mm |
| D1 | 248.2 mm |
| dn | 219.7 mm |
| C1 | 26.1 mm |
| C2 | 7.5 mm |
| C3 | 7.5 mm |
| C2 | 7.5 mm |
| C1 | 26.1 mm |
| dn | 219.7 mm |
| D1 | 248.2 mm |
| d2 | 211.8 mm |
| d1 | 211.8 mm |
| d1 | 211.8 mm |
| C3 | 7.5 mm |
| Bearing number | 7036 CD/P4AL |
| Preload class B | 251 N/micron |
| Gref | 111 cm3 |
| Preload class C | 349 N/micron |
| Preload class D | 501 N/micron |
| Preload class A | 186 N/micron |
| Number of balls z | 21 |
| da min. | 191 mm |
| Da max. | 269 mm |
| db min. | 191 mm |
| Db max. | 274 mm |
| ra max. | 2 mm |
| rb max. | 1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| r1,2 min. | 2.1 mm |
| da - min. | 191 mm |
| db - min. | 191 mm |
| Da - max. | 269 mm |
| Calculation factor f | 1.13 |
| rb - max. | 1 mm |
| r3,4 min. | 1.1 mm |
| Db - max. | 274 mm |
| Ball - Dw | 30.162 mm |
| ra - max. | 2 mm |
| Calculation factor - f | 1.13 |
| r3,4 - min. | 1.1 mm |
| r1,2 - min. | 2.1 mm |
| Ball diameter Dw | 30.162 mm |
| Basic dynamic load rating C | 242 kN |
| Preload class B GB | 1800 N |
| Preload class A GA | 900 N |
| Preload class D GD | 7200 N |
| Preload class C GC | 3600 N |
| Basic dynamic load rating - C | 242 kN |
| Preload class B - GB | 1800 N |
| Preload class C - GC | 3600 N |
| Preload class D - GD | 7200 N |
| Preload class A - GA | 900 N |
| Calculation factor f1 | 1 |
| Calculation factor f0 | 15.7 |
| Fatigue load limit Pu | 8.15 kN |
| Calculation factor fHC | 1 |
| Calculation factor f2D | 1.09 |
| Calculation factor f2B | 1.02 |
| Calculation factor f2A | 1 |
| Calculation factor - f | 1 |
| Calculation factor f2C | 1.05 |
| Fatigue load limit - Pu | 8.2 kN |
| Limiting speed for oil lubrication | 7500 mm/min |
| Calculation factor - f0 | 15.7 |
| Calculation factor - fHC | 1 |
| Calculation factor - f2A | 1 |
| Calculation factor - f2D | 1.09 |
| Calculation factor - f2B | 1.02 |
| Calculation factor - f2C | 1.05 |
| Limiting speed for grease lubrication | 5000 r/min |
| Basic static load rating C0 | 290 kN |
| Static axial stiffness, preload class B | 251 N/µm |
| Static axial stiffness, preload class A | 186 N/µm |
| Static axial stiffness, preload class C | 349 N/µm |
| Static axial stiffness, preload class D | 501 N/µm |
| Attainable speed for grease lubrication | 5000 r/min |
| Basic static load rating - C0 | 290 kN |
| Attainable speed for oil-air lubrication | 7500 r/min |
| Reference grease quantity Gref | 111 cm³ |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



7036 CD/P4AL PDF download