- Loyal
- 7036 BGM
7036 BGM Bearing | Loyal
| 7036 BGM interchange SKF 7036 BGM | |
| 7036 BGM cross reference SKF 7036 BGM | |
| 7036 BGM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7036 BGM |
| D | 280 mm |
| d | 180 mm |
| B | 46 mm |
| a | 119 mm |
| Bore | 7.087 Inch | 180 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 1.811 Inch | 46 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| Category | Angular Contact Ball Bearing |
| Inventory | 0.0 |
| Snap Ring | No |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 280x180x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Flush Ground | Yes |
| Mass bearing | 10 kg |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Cage Material | Brass |
| Inch - Metric | Metric |
| D1 | 243.1 mm |
| d2 | 201.75 mm |
| d1 | 219.4 mm |
| Product Group | B00308 |
| Keyword String | Angular Contact |
| Bearing number | 7036 BGM |
| Limiting speed | 2600 r/min |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Reference speed | 2400 r/min |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Outside Diameter | 11.024 Inch | 280 Millimeter |
| Long Description | 180MM Bore; 280MM Outside Diameter; 46MM Width; Open; Yes Flush Ground; Ball Bearing; Single Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; C0-Medium; Brass Cage; 40 Degree; 1 (Single); |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Manufacturer Name | SKF |
| Weight / Kilogram | 9.95 |
| Db max. | 273 mm |
| da min. | 192 mm |
| Da max. | 268 mm |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| ra max. | 2 mm |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| rb max. | 1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 280 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| da - min. | 192 mm |
| Da - max. | 268 mm |
| Mounting Arrangement | Universal |
| r1,2 min. | 2.1 mm |
| ra - max. | 2 mm |
| Db - max. | 273 mm |
| r3,4 min. | 1.1 mm |
| rb - max. | 1 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Calculation factor A | 0.912 |
| Calculation factor e | 1.14 |
| Calculation factor X | 0.57 |
| d1 ≈ | 219.4 mm |
| d2 ≈ | 201.75 mm |
| D1 ≈ | 243.1 mm |
| Calculation factor - e | 1.14 |
| r3,4 - min. | 1.1 mm |
| r1,2 - min. | 2.1 mm |
| Calculation factor - X | 0.35 |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Number of Rows of Balls | Single Row |
| Basic dynamic load rating C | 195 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 195 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Fatigue load limit Pu | 6.7 kN |
| Calculation factor kr | 0.083 |
| Calculation factor Y0 | 0.52 |
| Calculation factor Y2 | 0.93 |
| Calculation factor Y1 | 0.55 |
| Fatigue load limit - Pu | 6.7 kN |
| Calculation factor - kr | 0.083 |
| Calculation factor - Y2 | 0.57 |
| Calculation factor - Y1 | |
| Calculation factor - Y0 | 0.26 |
| Calculation factor - ka | 0.9 |
| Basic static load rating C0 | 240 kN |
| Basic static load rating - C0 | 240 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



7036 BGM PDF download