- Loyal
- 7036 ATBP4
7036 ATBP4 Bearing | Loyal
| 7036 ATBP4 interchange Loyal 7036 ATBP4 | |
| 7036 ATBP4 cross reference Loyal 7036 ATBP4 | |
| 7036 ATBP4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7036 ATBP4 |
| D | 280 mm |
| d | 180 mm |
| C | 46 mm |
| B1 | 46 mm |
| Weight | 8,9 Kg |
| Size (mm) | 180x280x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | 7036 ATBP4 |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 232 kN |
| Basic static load rating (C0) | 275 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



7036 ATBP4 PDF download