- Loyal
- NA215-48
NA215-48 Bearing | Loyal
| NA215-48 interchange FYH NA215-48 | |
| NA215-48 cross reference FYH NA215-48 | |
| NA215-48 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NA215-48 |
| C | 9 mm |
| S | 37,3 mm |
| d | 76,2 mm |
| D | 130 mm |
| B | 74,6 mm |
| S2 | 8,5 mm |
| B1 | 92,1 mm |
| d1 | 102 mm |
| Weight | 2,72 Kg |
| r min. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 76.2x130x74.6 |
| Width (mm) | 74,6 |
| Bearing number | NA215-48 |
| Bore Diameter (mm) | 76,2 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Thread (G) - 3/8-24UNF | 3/824UNF |
| Basic dynamic load rating (C) | 67,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 48,3 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



NA215-48 PDF download