- Loyal
- 0-7
0-7 Bearing | Loyal
| 0-7 interchange FBJ 0-7 | |
| 0-7 cross reference FBJ 0-7 | |
| 0-7 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 0-7 |
| D | 42,069 mm |
| d | 22,225 mm |
| T | 15,875 mm |
| d1 | 22,622 mm |
| D1 | 41,275 mm |
| r min. | 0,8 mm |
| Weight | 0,1 Kg |
| Size (mm) | 22.225x42.069x15.875 |
| Width (mm) | 15,875 |
| Bearing number | 0-7 |
| Bore Diameter (mm) | 22,225 |
| Outer Diameter (mm) | 42,069 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 21,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 37,5 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



0-7 PDF download