- Loyal
- BTW 160 CM/SP
BTW 160 CM/SP Bearing | Loyal
| BTW 160 CM/SP interchange SKF BTW 160 CM/SP | |
| BTW 160 CM/SP cross reference SKF BTW 160 CM/SP | |
| BTW 160 CM/SP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BTW 160 CM/SP |
| H | 96 mm |
| d | 160 mm |
| B | 48 mm |
| D | 240 mm |
| C | 24 mm |
| 2C | 48 mm |
| d1 | 207 mm |
| dh | – mm |
| D1 | 203,7 mm |
| Bore | 6.299 Inch | 160 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 3.78 Inch | 96 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| Da min | 226 mm |
| Weight | 13 Kg |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 227 mm |
| rb max. | 1 mm |
| da min. | 190 mm |
| r4 min. | 1 mm |
| r3 min. | 1 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| Preload | None |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Size (mm) | 160x240x48 |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Keyword 3 | Thrust |
| Width (mm) | 48 |
| Mass bearing | 12.8 kg |
| Weight / LBS | 28.66006 |
| Flush Ground | No |
| Product Group | B00308 |
| Inch - Metric | Metric |
| Contact Angle | 60 Degree |
| d1 | 206.4 mm |
| Raceway Style | Not Applicable |
| Cage Material | Brass |
| Keyword String | Ball Angular Contact Thrust |
| Other Features | Double Row | Angular Contact Thrust Bearing | Double Direction |
| Bearing number | BTW 160 CM/SP |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Material - Ball | Steel |
| Precision Class | ABEC 5 | ISO P5 |
| Long Description | 160MM Bore; 240MM Outside Diameter; 96MM Width; Open Enclosure; ABEC 5 | ISO P5 Precision; Steel Ball Material; 1 (Single) Bearing; 60 Degree Contact Angle; Brass Cage Material; Ball Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Outside Diameter | 9.449 Inch | 240 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | SKF |
| rb max. | 1 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 227 mm |
| Da min. | 226 mm |
| da min. | 190 mm |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Outer Diameter (mm) | 240 |
| r1,2 min. | 2.1 mm |
| r3,4 min. | 1 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Static axial stiffness | 1220 N/µm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| (Oil) Lubrication Speed | 3 400 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 800 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 140 kN |
| Basic static load rating (C0) | 510 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 140 kN |
| Fatigue load limit Pu | 16.6 kN |
| Basic static load rating C0 | 510 kN |
| Attainable speed for grease lubrication | 2800 r/min |
| Attainable speed for oil-air lubrication | 3400 r/min |
| Reference grease quantity Gref | 66.7 cm³ |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



BTW 160 CM/SP PDF download