- Loyal
- 32305-A
32305-A Bearing | Loyal
| 32305-A interchange FAG 32305-A | |
| 32305-A cross reference FAG 32305-A | |
| 32305-A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32305-A |
| D | 62 mm |
| d | 25 mm |
| T | 25,25 mm |
| a | 16 mm |
| B | 24 mm |
| C | 20 mm |
| Y | 2 |
| e | 0,3 |
| m | 0,362 kg / Weight |
| Size (mm) | 25x62x25.25 |
| Width (mm) | 25,25 |
| nB | 7900 1/min / Reference speed |
| nG | 12500 1/min / Limiting speed |
| Y0 | 1,1 |
| Cr | 62000 N |
| d1 | 42,3 mm |
| C0r | 66000 N / Static load rating (radial) |
| Cur | 7800 N / Fatigue limit load, radial |
| Bearing number | 32305-A |
| Db min | 57 mm |
| da max | 33 mm |
| db min | 32 mm |
| ra max | 1,5 mm |
| rb max | 1,5 mm |
| Da min | 53 mm |
| Da max | 55 mm |
| Cb min | 5 mm |
| Ca min | 3 mm |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| r1, 2 min | 1,5 mm |
| r3, 4 min | 1,5 mm |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



32305-A PDF download