- Loyal
- R-1450ZZ
R-1450ZZ Bearing | Loyal
| R-1450ZZ interchange NMB R-1450ZZ | |
| R-1450ZZ cross reference NMB R-1450ZZ | |
| R-1450ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | R-1450ZZ |
| D | 14 mm |
| d | 5 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| L | 12,14 mm |
| L1 | 6,88 mm |
| r min. | 0,2 mm |
| Size (mm) | 5x14x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | R-1450ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 5 |
| Outer Diameter (mm) | 14 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,329 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



R-1450ZZ PDF download