- Loyal
- R-1140ZZ
R-1140ZZ Bearing | Loyal
| R-1140ZZ interchange NMB R-1140ZZ | |
| R-1140ZZ cross reference NMB R-1140ZZ | |
| R-1140ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | R-1140ZZ |
| D | 11 mm |
| d | 4 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| L | 9,54 mm |
| L1 | 6,4 mm |
| r min. | 0,15 mm |
| Size (mm) | 4x11x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | R-1140ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 4 |
| Outer Diameter (mm) | 11 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,714 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



R-1140ZZ PDF download