- Loyal
- NU29/670
NU29/670 Bearing | Loyal
| NU29/670 interchange NTN NU29/670 | |
| NU29/670 cross reference NTN NU29/670 | |
| NU29/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU29/670 |
| D | 900,000 mm |
| d | 670,000 mm |
| B | 136,000 mm |
| C | 136,000 mm |
| Size (mm) | 670x900x136 |
| Width (mm) | 136,000 |
| Bearing number | NU29/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670,000 |
| Outer Diameter (mm) | 900,000 |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



NU29/670 PDF download