- Loyal
- R-3KK
R-3KK Bearing | Loyal
| R-3KK interchange NMB R-3KK | |
| R-3KK cross reference NMB R-3KK | |
| R-3KK Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | R-3KK |
| D | 12,7 mm |
| d | 4,762 mm |
| B | 4,978 mm |
| C | 4,978 mm |
| L | 0,433 mm |
| L1 | 0,276 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 4.762x12.7x4.978 |
| Width (mm) | 4,978 |
| Bearing number | R-3KK |
| Bore Diameter (mm) | 4,762 |
| Outer Diameter (mm) | 12,7 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,306 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



R-3KK PDF download