- Loyal
- 32252-N11CA
32252-N11CA Bearing | Loyal
| 32252-N11CA interchange FAG 32252-N11CA | |
| 32252-N11CA cross reference FAG 32252-N11CA | |
| 32252-N11CA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32252-N11CA |
| m | 215 kg / Weight |
| D | 480 mm |
| e | 0,43 |
| A | 62 mm |
| d | 260 mm |
| 2T | 274 mm |
| 2B | 260 mm |
| Size (mm) | 260x480x274 |
| Width (mm) | 274 |
| Cr | 3850000 N / Dynamic load rating (radial) |
| Y2 | 2,34 |
| Y1 | 1,57 |
| Y0 | 1,53 |
| nG | 1340 1/min |
| nB | 560 1/min / Reference speed |
| Cur | 760000 N / Fatigue limit load, radial |
| C0r | 7600000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 32252-N11CA |
| rb max | 5 mm |
| Da min | 401 mm |
| Da max | 458 mm |
| Ca min | 14 mm |
| da max | 306 mm |
| Bore Diameter (mm) | 260 |
| Outer Diameter (mm) | 480 |
| r3, 4 min | 5 mm |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



32252-N11CA PDF download