- Loyal
- 32252
32252 Bearing | Loyal
| 32252 interchange NSK 32252 | |
| 32252 cross reference NSK 32252 | |
| 32252 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32252 |
| D | 480 mm |
| d | 260 mm |
| T | 137 mm |
| B | 130 mm |
| C | 106 mm |
| a | 116 mm |
| e | 0.45 |
| Cr | 194000 |
| Y0 | 0.73 |
| db | 305 |
| da | 302 |
| Y1 | 1.3 |
| B_ | 130 |
| Sb | 31 |
| C0 | 3300 |
| Sa | 14 |
| D_ | 480 |
| Z_ | 20 |
| C_ | 106 |
| C0r | 335000 |
| DA_ | 48.329 |
| Iso | - |
| DE_ | 413.735 |
| D_b | 446 |
| DI_ | 320.69 |
| SBRG | 22 |
| SDM_ | 367.213 |
| D_a2 | 394 |
| KBRG | 3111 |
| yobi | 32252 |
| D_a1 | 458 |
| mass | 103 |
| TC-RA | 770.828 |
| r min. | 6 mm |
| Weight | 103 Kg |
| TC-DA1 | 51.558 |
| TC-DA2 | 45.099 |
| TC-SLR | 97 |
| Da min | 394 mm |
| LangID | 1 |
| ALPHA_ | 16.667 |
| Db min. | 446 mm |
| Oil rpm | 950 |
| db max. | 305 mm |
| Da max. | 458 mm |
| ra max. | 5 mm |
| hidYobi | 32252 |
| da min. | 293 mm |
| T-ALP21 | 33 |
| rb max. | 4 mm |
| T-ALP22 | 20 |
| T-ALP23 | 0 |
| GRS rpm | 670 |
| inner r | 6 |
| outer r | 5 |
| r1 min. | 5 mm |
| hidTable | ecat_NSTPRM |
| TC-BET23 | 0 |
| TC-BET21 | 3 |
| inner ra | 5 |
| outer rb | 4 |
| TC-BET22 | 50 |
| Size (mm) | 260x480x137 |
| Width (mm) | 137 |
| Prod_Type3 | TRBSR_MD_A |
| Bearing number | 32252 |
| Bore Diameter (mm) | 260 |
| Outer Diameter (mm) | 480 |
| Calculation factor (e) | 0,45 |
| Calculation factor (Y0) | 0,73 |
| (Oil) Lubrication Speed | 950 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 670 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1900 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3300 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



32252 PDF download