- Loyal
- 32252
32252 Bearing | Loyal
| 32252 interchange KOYO 32252 | |
| 32252 cross reference KOYO 32252 | |
| 32252 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32252 |
| C | 106 mm |
| e | 0.43 |
| d | 260 mm |
| D | 480 mm |
| T | 137 mm |
| B | 130 mm |
| a | 115,2 mm |
| Y0 | 0.77 |
| Y1 | 1.39 |
| Cu | 276 |
| Cr | 2200 |
| C0r | 2870 |
| a(mm) | 115.2 |
| r min. | 6 mm |
| da max | 300 mm |
| Da min | 400 mm |
| r(min) | 6 |
| Weight | 102 Kg |
| r1(min) | 5 |
| db(max) | 300 |
| da(min) | 288 |
| Sb(min) | 30 |
| Da(max) | 458 |
| Sa(min) | 16 |
| Da(min) | 400 |
| ra(max) | 5 |
| rb(max) | 4 |
| Db(min) | 455 |
| rb max. | 4 mm |
| ra max. | 5 mm |
| Db min. | 455 mm |
| Da max. | 458 mm |
| da min. | 288 mm |
| r2 min. | 5 mm |
| Oil lub. | 880 |
| Size (mm) | 260x480x137 |
| Width (mm) | 137 |
| Bearing No. | 32252 |
| Grease lub. | 660 |
| Bearing number | 32252 |
| (Refer.)Mass(kg) | 102 |
| Bore Diameter (mm) | 260 |
| Outer Diameter (mm) | 480 |
| Calculation factor (e) | 0,43 |
| Calculation factor (Y0) | 0,77 |
| (Oil) Lubrication Speed | 880 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 660 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 2870 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 1760 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



32252 PDF download