- Loyal
- R-830
R-830 Bearing | Loyal
| R-830 interchange NMB R-830 | |
| R-830 cross reference NMB R-830 | |
| R-830 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | R-830 |
| D | 8 mm |
| d | 3 mm |
| B | 3 mm |
| C | 3 mm |
| L | 6,53 mm |
| L1 | 4,1 mm |
| r min. | 0,15 mm |
| Size (mm) | 3x8x3 |
| Width (mm) | 3 |
| Bearing number | R-830 |
| Bore Diameter (mm) | 3 |
| Outer Diameter (mm) | 8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,553 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



R-830 PDF download