- Loyal
- K 95x103x30
K 95x103x30 Bearing | Loyal
| K 95x103x30 interchange NBS K 95x103x30 | |
| K 95x103x30 cross reference NBS K 95x103x30 | |
| K 95x103x30 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K 95x103x30 |
| Fw | 95 mm |
| Ew | 103 mm |
| Bc | 30 mm |
| Weight | 0,177 Kg |
| Bearing number | K 95x103x30 |
| Bore Diameter (mm) | 95 |
| Outer Diameter (mm) | 103 |
| Basic dynamic load rating (C) | 68,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 179,5 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



K 95x103x30 PDF download