- Loyal
- K 75x83x23
K 75x83x23 Bearing | Loyal
| K 75x83x23 interchange NBS K 75x83x23 | |
| K 75x83x23 cross reference NBS K 75x83x23 | |
| K 75x83x23 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K 75x83x23 |
| Fw | 75 mm |
| Ew | 83 mm |
| Bc | 23 mm |
| Weight | 0,113 Kg |
| Bearing number | K 75x83x23 |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 83 |
| Basic dynamic load rating (C) | 49,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 108 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



K 75x83x23 PDF download