- Loyal
- SC40W-B
SC40W-B Bearing | Loyal
| SC40W-B interchange Samick SC40W-B | |
| SC40W-B cross reference Samick SC40W-B | |
| SC40W-B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SC40W-B |
| H | 78 mm |
| W | 102 mm |
| d | 40 mm |
| h | 40 mm |
| A | 20 mm |
| D | 51 mm |
| E | 11 mm |
| G | 62 mm |
| J | 80 mm |
| K | 150 mm |
| L | 180 mm |
| S2 | 8,6 mm |
| Weight | 3,2 Kg |
| S1xℓ | M10 |
| Bearing number | SC40W-B |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,44 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



SC40W-B PDF download