- Loyal
- SL185017
SL185017 Bearing | Loyal
| SL185017 interchange NBS SL185017 | |
| SL185017 cross reference NBS SL185017 | |
| SL185017 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185017 |
| D | 130 mm |
| d | 85 mm |
| E | 121,95 mm |
| B | 60 mm |
| C | 30 mm |
| S | 3,5 mm |
| d1 | 99 mm |
| D1 | 116,1 mm |
| Weight | 2,72 Kg |
| Size (mm) | 85x121.95x60 |
| Width (mm) | 60 |
| Bearing number | SL185017 |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 121,95 |
| Basic dynamic load rating (C) | 305 kN |
| Basic static load rating (C0) | 475 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



SL185017 PDF download