- Loyal
- SL185016
SL185016 Bearing | Loyal
| SL185016 interchange NBS SL185016 | |
| SL185016 cross reference NBS SL185016 | |
| SL185016 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185016 |
| D | 125 mm |
| d | 80 mm |
| E | 117,4 mm |
| B | 60 mm |
| C | 30 mm |
| S | 3,5 mm |
| d1 | 95 mm |
| D1 | 111,7 mm |
| Weight | 2,59 Kg |
| Size (mm) | 80x117.4x60 |
| Width (mm) | 60 |
| Bearing number | SL185016 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 117,4 |
| Basic dynamic load rating (C) | 295 kN |
| Basic static load rating (C0) | 450 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



SL185016 PDF download