- Loyal
- SL185012
SL185012 Bearing | Loyal
| SL185012 interchange NBS SL185012 | |
| SL185012 cross reference NBS SL185012 | |
| SL185012 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185012 |
| D | 95 mm |
| d | 60 mm |
| E | 86,74 mm |
| B | 46 mm |
| C | 23 mm |
| S | 1,5 mm |
| d1 | 71,7 mm |
| D1 | 81,9 mm |
| Weight | 1,24 Kg |
| Size (mm) | 60x86.74x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | SL185012 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 86,74 |
| Basic dynamic load rating (C) | 212 kN |
| Basic static load rating (C0) | 290 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



SL185012 PDF download