- Loyal
- SL185011
SL185011 Bearing | Loyal
| SL185011 interchange INA SL185011 | |
| SL185011 cross reference INA SL185011 | |
| SL185011 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SL185011 |
| E | 83,54 mm |
| m | 1,16 kg / Weight |
| s | 1,5 mm / Axial displacement |
| d | 55 mm |
| D | 90 mm |
| B | 46 mm |
| C | 23 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 2.165 Inch | 55 Millimeter |
| Width | 1.811 Inch | 46 Millimeter |
| UNSPSC | 31171547 |
| Profile | Complete with Outer and Inner Ring |
| Retainer | No |
| Category | Cylindrical Roller Bearing |
| Size (mm) | 55x90x46 |
| Snap Ring | No |
| Separable | No |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 46 |
| Weight / LBS | 3.062 |
| Bore Profile | Straight |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | None |
| Product Group | B04144 |
| Cr | 206000 N / Dynamic load rating (radial) |
| D1 | 78,7 mm |
| d1 | 68,5 mm |
| nG | 4550 1/min / Limiting speed |
| Bearing number | SL185011 |
| Other Features | Full Complement | 3 Rib Inner Ring | 1 Rib Outer Ring with Retaining Ring | Operating Temperature From -30 to 120 Deg |
| Relubricatable | Yes |
| Cur | 45000 N / Fatigue limit load, radial |
| C0r | 275000 N / Static load rating (radial) |
| rmin | 1,1 mm |
| Rolling Element | Cylindrical Roller Bearing |
| Precision Class | RBEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 55MM Bore; Straight Bore Profile; 90MM Outside Diameter; 46MM Width; RBEC 1 | ISO P0; Double Row; Not Separable; No Snap Ring; Relubricatable; C0-Medium Internal Clearance; No Retainer |
| Manufacturer URL | http://www.ina.com |
| Outside Diameter | 3.543 Inch | 90 Millimeter |
| Manufacturer Name | SCHAEFFLER GROUP |
| Weight / Kilogram | 1.16 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.50.00.00 |
| Manufacturer Item Number | SL185011 |
| Number of Rows of Rollers | Double Row |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



SL185011 PDF download