- Loyal
- EE161400/161850
EE161400/161850 Bearing | Loyal
| EE161400/161850 interchange Timken EE161400/161850 | |
| EE161400/161850 cross reference Timken EE161400/161850 | |
| EE161400/161850 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | EE161400/161850 |
| R | 7,1 mm |
| a | 33,8 mm |
| d | 355,6 mm |
| D | 469,9 mm |
| T | 60,325 mm |
| B | 55,562 mm |
| C | 38,1 mm |
| r | 6,3 mm |
| Ab | 3,8 mm |
| Aa | 14,4 mm |
| Db | 445 mm |
| da | 375 mm |
| db | 386 mm |
| Da | 455 mm |
| Weight | 23,51 Kg |
| Size (mm) | 355.6x469.9x60.325 |
| Width (mm) | 60,325 |
| Factor (K) | 1,17 |
| Factor (G1) | 1730,8 |
| Factor (Cg) | 0,0534 |
| Factor (G2) | 299,6 |
| Bearing number | EE161400/161850 |
| Bore Diameter (mm) | 355,6 |
| Outer Diameter (mm) | 469,9 |
| Calculation factor (e) | 0,5 |
| Basic static load rating (C0) | 1110 kN |
| Basic dynamic load rating (C1) | 537 kN |
| Basic dynamic load rating (C90) | 139 |
| Basic dynamic load rating (Ca90) | 119 |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



EE161400/161850 PDF download