- Loyal
- 60964 MA
60964 MA Bearing | Loyal
| 60964 MA interchange SKF 60964 MA | |
| 60964 MA cross reference SKF 60964 MA | |
| 60964 MA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 60964 MA |
| D | 440 mm |
| d | 320 mm |
| B | 37 mm |
| Size (mm) | 440x320x37 |
| Width (mm) | 37 |
| Mass bearing | 16 kg |
| D1 | 398 mm |
| d1 | 349 mm |
| Limiting speed | 2400 r/min |
| Bearing number | 60964 MA |
| Reference speed | 2800 r/min |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 428 mm |
| Bore Diameter (mm) | 440 |
| da min. | 332 mm |
| Outer Diameter (mm) | 320 |
| Da - max. | 428 mm |
| ra - max. | 2 mm |
| r1,2 min. | 2.1 mm |
| da - min. | 332 mm |
| d1 ≈ | 362 mm |
| D1 ≈ | 398 mm |
| r1,2 - min. | 2.1 mm |
| Basic dynamic load rating C | 216 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 216 kN |
| Fatigue load limit Pu | 6.7 kN |
| Calculation factor kr | 0.02 |
| Calculation factor f0 | 16.9 |
| Calculation factor - f0 | 17 |
| Calculation factor - kr | 0.02 |
| Fatigue load limit - Pu | 6.7 kN |
| Basic static load rating C0 | 310 kN |
| Basic static load rating - C0 | 310 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



60964 MA PDF download