- Loyal
- 6096 MB
6096 MB Bearing | Loyal
| 6096 MB interchange SKF 6096 MB | |
| 6096 MB cross reference SKF 6096 MB | |
| 6096 MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6096 MB |
| D | 700 mm |
| d | 480 mm |
| B | 100 mm |
| Size (mm) | 700x480x100 |
| Width (mm) | 100 |
| Mass bearing | 125 kg |
| D1 | 630 mm |
| d1 | 550 mm |
| Limiting speed | 1400 r/min |
| Bearing number | 6096 MB |
| Reference speed | 1700 r/min |
| ra max. | 5 mm |
| Da max. | 677 mm |
| Bore Diameter (mm) | 700 |
| da min. | 503 mm |
| Outer Diameter (mm) | 480 |
| Da - max. | 677 mm |
| ra - max. | 5 mm |
| r1,2 min. | 6 mm |
| da - min. | 503 mm |
| d1 ≈ | 550 mm |
| D1 ≈ | 630 mm |
| r1,2 - min. | 6 mm |
| Basic dynamic load rating C | 618 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 618 kN |
| Fatigue load limit Pu | 20 kN |
| Calculation factor kr | 0.025 |
| Calculation factor f0 | 16 |
| Calculation factor - f0 | 16 |
| Calculation factor - kr | 0.025 |
| Fatigue load limit - Pu | 20 kN |
| Basic static load rating C0 | 1140 kN |
| Basic static load rating - C0 | 1140 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



6096 MB PDF download