- Loyal
- 6092 MB
6092 MB Bearing | Loyal
| 6092 MB interchange SKF 6092 MB | |
| 6092 MB cross reference SKF 6092 MB | |
| 6092 MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6092 MB |
| D | 680 mm |
| d | 460 mm |
| B | 100 mm |
| Size (mm) | 680x460x100 |
| Width (mm) | 100 |
| Mass bearing | 120 kg |
| D1 | 614 mm |
| d1 | 528 mm |
| Limiting speed | 1500 r/min |
| Bearing number | 6092 MB |
| Reference speed | 1800 r/min |
| ra max. | 5 mm |
| Da max. | 657 mm |
| Bore Diameter (mm) | 680 |
| da min. | 483 mm |
| Outer Diameter (mm) | 460 |
| Da - max. | 657 mm |
| ra - max. | 5 mm |
| r1,2 min. | 6 mm |
| da - min. | 483 mm |
| d1 ≈ | 529.9 mm |
| D1 ≈ | 610.1 mm |
| r1,2 - min. | 6 mm |
| Basic dynamic load rating C | 592 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 582 kN |
| Fatigue load limit Pu | 19 kN |
| Calculation factor kr | 0.025 |
| Calculation factor f0 | 16 |
| Calculation factor - f0 | 16 |
| Calculation factor - kr | 0.025 |
| Fatigue load limit - Pu | 19 kN |
| Basic static load rating C0 | 1060 kN |
| Basic static load rating - C0 | 1060 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



6092 MB PDF download