- Loyal
- 609/670 MA
609/670 MA Bearing | Loyal
| 609/670 MA interchange SKF 609/670 MA | |
| 609/670 MA cross reference SKF 609/670 MA | |
| 609/670 MA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609/670 MA |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 73 mm |
| Size (mm) | 900x670x73 |
| Width (mm) | 73 |
| Mass bearing | 145 kg |
| D1 | 820 mm |
| d1 | 750 mm |
| Limiting speed | 1000 r/min |
| Bearing number | 609/670 MA |
| Reference speed | 1200 r/min |
| ra max. | 4 mm |
| Da max. | 882 mm |
| Bore Diameter (mm) | 900 |
| da min. | 688 mm |
| Outer Diameter (mm) | 670 |
| Da - max. | 882 mm |
| ra - max. | 4 mm |
| r1,2 min. | 5 mm |
| da - min. | 688 mm |
| d1 ≈ | 750.7 mm |
| D1 ≈ | 819.3 mm |
| r1,2 - min. | 5 mm |
| Basic dynamic load rating C | 553 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 553 kN |
| Fatigue load limit Pu | 18.6 kN |
| Calculation factor kr | 0.02 |
| Calculation factor f0 | 17.1 |
| Calculation factor - f0 | 17 |
| Calculation factor - kr | 0.02 |
| Fatigue load limit - Pu | 18.6 kN |
| Basic static load rating C0 | 1220 kN |
| Basic static load rating - C0 | 1220 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



609/670 MA PDF download