- Loyal
- 609
609 Bearing | Loyal
| 609 interchange NTN-SNR 609 | |
| 609 cross reference NTN-SNR 609 | |
| 609 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609 |
| D | 24,000 mm |
| d | 9,000 mm |
| B | 7,000 mm |
| C | 7,000 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7,000 |
| Bearing number | 609 |
| Bore Diameter (mm) | 9,000 |
| Outer Diameter (mm) | 24,000 |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



609 PDF download