- Loyal
- NK7/10M
NK7/10M Bearing | Loyal
| NK7/10M interchange JNS NK7/10M | |
| NK7/10M cross reference JNS NK7/10M | |
| NK7/10M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK7/10M |
| D | 14 mm |
| C | 10 mm |
| Fw | 7 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,0069 Kg |
| Da max. | 8,5 mm |
| Size (mm) | 7x14x10 |
| Width (mm) | 10 |
| Bearing number | NK7/10M |
| Limiting speed | 34 000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 7 |
| Outer Diameter (mm) | 14 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2,7 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



NK7/10M PDF download