- Loyal
- KB1636OP
KB1636OP Bearing | Loyal
| KB1636OP interchange Loyal KB1636OP | |
| KB1636OP cross reference Loyal KB1636OP | |
| KB1636OP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KB1636OP |
| D | 26 mm |
| d | 16 mm |
| B | 36 mm |
| W | 1,3 mm |
| h1 | 10,1 mm |
| B1 | 24,6 mm |
| D1 | 24,9 mm |
| Weight | 0,04 Kg |
| Size (mm) | 16x26x36 |
| Width (mm) | 36 |
| Bearing number | KB1636OP |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,57 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



KB1636OP PDF download