- Loyal
- VLA 20 0744 N
VLA 20 0744 N Bearing | Loyal
| VLA 20 0744 N interchange INA VLA 20 0744 N | |
| VLA 20 0744 N cross reference INA VLA 20 0744 N | |
| VLA 20 0744 N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | VLA 20 0744 N |
| d | 634 mm |
| D | 838,1 mm |
| Z | 138 mm |
| m | 6 mm |
| Li | 662 mm |
| Da | 838,1 mm |
| di | 634 mm |
| Di | 745,5 mm |
| d0 | 828 mm |
| da | 742,5 mm |
| La | 785 mm |
| na | 18 mm |
| ni | 16 mm |
| DiZT | 747 mm |
| diZT | 636 mm |
| Weight | 54,5 Kg |
| Bearing number | VLA 20 0744 N |
| Bore Diameter (mm) | 634 |
| Outer Diameter (mm) | 838,1 |
| Dynamic load rating axial (C) | 211 kN |
| Dynamic load rating radial (C) | 138 kN |
| Static load rating radial (C0) | 198 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



VLA 20 0744 N PDF download