- Loyal
- VLA 20 0414 N
VLA 20 0414 N Bearing | Loyal
| VLA 20 0414 N interchange INA VLA 20 0414 N | |
| VLA 20 0414 N cross reference INA VLA 20 0414 N | |
| VLA 20 0414 N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | VLA 20 0414 N |
| d | 304 mm |
| D | 503,3 mm |
| Z | 99 mm |
| m | 5 mm |
| Li | 332 mm |
| Da | 503,3 mm |
| di | 304 mm |
| Di | 415,5 mm |
| d0 | 495 mm |
| da | 412,5 mm |
| La | 455 mm |
| na | 10 mm |
| ni | 12 mm |
| DiZT | 417 mm |
| diZT | 306 mm |
| Weight | 29,5 Kg |
| Bearing number | VLA 20 0414 N |
| Bore Diameter (mm) | 304 |
| Outer Diameter (mm) | 503,3 |
| Dynamic load rating axial (C) | 169 kN |
| Dynamic load rating radial (C) | 111 kN |
| Static load rating radial (C0) | 110 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



VLA 20 0414 N PDF download