- Loyal
- 120FSF190
120FSF190 Bearing | Loyal
| 120FSF190 interchange NSK 120FSF190 | |
| 120FSF190 cross reference NSK 120FSF190 | |
| 120FSF190 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 120FSF190 |
| D | 190 mm |
| d | 120 mm |
| B | 105 mm |
| C | 90 mm |
| U | 175 mm |
| d1 | 140 mm |
| Angle | 6 ° |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 12,5 Kg |
| r1 min. | 1 mm |
| Size (mm) | 120x190x105 |
| Width (mm) | 105 |
| Bearing number | 120FSF190 |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 190 |
| Basic dynamic load rating (C) | 925 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



120FSF190 PDF download