- Loyal
- JH-1312
JH-1312 Bearing | Loyal
| JH-1312 interchange NSK JH-1312 | |
| JH-1312 cross reference NSK JH-1312 | |
| JH-1312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JH-1312 |
| D | 28,575 mm |
| C | 19,05 mm |
| Fw | 20,638 mm |
| Weight | 0,029 Kg |
| Size (mm) | 20.638x28.575x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Bearing number | JH-1312 |
| Bore Diameter (mm) | 20,638 |
| Outer Diameter (mm) | 28,575 |
| Basic dynamic load rating (C) | 18,9 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



JH-1312 PDF download