- Loyal
- JH-1312
JH-1312 Bearing | Loyal
| JH-1312 interchange KOYO JH-1312 | |
| JH-1312 cross reference KOYO JH-1312 | |
| JH-1312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JH-1312 |
| D | 28.575 mm |
| C | 19.05 mm |
| Fw | 20.638 mm |
| Cr | 18.77 |
| Cu | 3.85 |
| C0r | 24.50 |
| Noun | Bearing |
| Bore | 0.813 Inch | 20.65 Millimeter |
| Width | 0.75 Inch | 19.05 Millimeter |
| UNSPSC | 31171512 |
| Y(max) | 1.27 |
| Weight | 0.028 Kg |
| Oil lub. | 16000 |
| Retainer | Yes |
| Category | Needle Non Thrust Roller Bearing |
| Size (mm) | 20.638x28.575x19.05 |
| Separable | No |
| Component | Roller Assembly with Outer Ring - No Inner Ring |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 19.05 |
| Closed End | No |
| Grease lub. | 11000 |
| Bearing No. | JH-1312 |
| Weight / LBS | 0.062 |
| Product Group | B04144 |
| Self Aligning | No |
| Inch - Metric | Inch |
| Keyword String | Needle |
| Bearing number | JH-1312 |
| Other Features | 2 Rib Outer Ring | Drawn Cup Bearing | Steel Cage | Heavy Duty |
| Thrust Bearing | No |
| Relubricatable | No |
| Rolling Element | Needle Roller Bearing |
| Outside Diameter | 1.125 Inch | 28.575 Millimeter |
| (Refer.)Mass(kg) | 0.028 |
| Manufacturer URL | http://www.koyousa.com |
| Long Description | 13/16" Bore; 1-1/8" Outside Diameter; 3/4" Width; Needle Roller Bearing; Roller Assembly with Outer Ring - No Inner Ring; Open Enclosure; No Self Aligning; Yes Retainer; Single Row of R |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Weight / Kilogram | 0.029 |
| Bore Diameter (mm) | 20.638 |
| Outer Diameter (mm) | 28.575 |
| Mounting inner ring | - |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.40.00.00 |
| Manufacturer Item Number | JH-1312 |
| Number of Rows of Rollers | Single Row |
| (Grease) Lubrication Speed | 11000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 24.55 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 18.77 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



JH-1312 PDF download