- Loyal
- NKI 10/16M
NKI 10/16M Bearing | Loyal
| NKI 10/16M interchange JNS NKI 10/16M | |
| NKI 10/16M cross reference JNS NKI 10/16M | |
| NKI 10/16M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NKI 10/16M |
| C | 16 mm |
| d | 10 mm |
| F | 14 mm |
| D | 22 mm |
| B | 16 mm |
| da max | 13 mm |
| Weight | 0,03 Kg |
| r min. | 0,3 mm |
| Da max. | 20 mm |
| da min. | 12 mm |
| Size (mm) | 10x22x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | NKI 10/16M |
| Limiting speed | 24 000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Outer Diameter (mm) | 22 |
| Basic dynamic load rating (C) | 10,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 12,6 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



NKI 10/16M PDF download