- Loyal
- RF-1650
RF-1650 Bearing | Loyal
| RF-1650 interchange NMB RF-1650 | |
| RF-1650 cross reference NMB RF-1650 | |
| RF-1650 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RF-1650 |
| D | 16 mm |
| d | 5 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| L | 13,41 mm |
| C1 | 1 mm |
| D1 | 18 mm |
| L1 | 7,8 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 5x16x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | RF-1650 |
| Bore Diameter (mm) | 5 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,735 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



RF-1650 PDF download