- Loyal
- 6040ZZ
6040ZZ Bearing | Loyal
| 6040ZZ interchange NTN 6040ZZ | |
| 6040ZZ cross reference NTN 6040ZZ | |
| 6040ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6040ZZ |
| D | 310,000 mm |
| d | 200,000 mm |
| B | 51,000 mm |
| C | 51,000 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 7.874 Inch | 200 Millimeter |
| UNSPSC | 31171504 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Snap Ring | No |
| Size (mm) | 200x310x51 |
| Enclosure | 2 Metal Shields |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 51,000 |
| Weight / LBS | 31.812 |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Inch - Metric | Metric |
| Keyword String | Ball |
| Other Features | Deep Groove | Shell Alvania Prelubricated |
| Bearing number | 6040ZZ |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 200MM Bore; 310MM Outside Diameter; 51MM Outer Race Width; 2 Metal Shields; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; St |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outer Race Width | 2.008 Inch | 51 Millimeter |
| Outside Diameter | 12.205 Inch | 310 Millimeter |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 12.3 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 200,000 |
| Outer Diameter (mm) | 310,000 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Internal Special Features | No |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



6040ZZ PDF download