- Loyal
- 6040
6040 Bearing | Loyal
| 6040 interchange ZEN 6040 | |
| 6040 cross reference ZEN 6040 | |
| 6040 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6040 |
| D | 310 mm |
| d | 200 mm |
| B | 51 mm |
| C | 51 mm |
| Weight | 14 Kg |
| Size (mm) | 200x310x51 |
| Width (mm) | 51 |
| Bearing number | 6040 |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 310 |
| Basic dynamic load rating (C) | 165,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 189 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



6040 PDF download