- Loyal
- 6040
6040 Bearing | Loyal
| 6040 interchange NTN 6040 | |
| 6040 cross reference NTN 6040 | |
| 6040 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6040 |
| D | 310 mm |
| d | 200 mm |
| B | 51 mm |
| C | 51 mm |
| f0 | 15.6 |
| Bore | 7.874 Inch | 200 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Mass | 11.9 kg |
| ra max | 2 mm |
| UNSPSC | 31171504 |
| rs min | 2.1 mm |
| da min | 211 mm |
| Da max | 299 mm |
| db min | 211 mm |
| Weight | 11,9 Kg |
| r min. | 2,1 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 299 mm |
| series: | 60 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Snap Ring | No |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 200x310x51 |
| Nlim (oil) | 2,400 rpm |
| bore type: | Round |
| Width (mm) | 51 |
| Weight / LBS | 30.6 |
| maximum rpm: | 2400 RPM |
| Nlim (grease) | 2,000 rpm |
| Product Group | B00308 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| closure type: | Open |
| Keyword String | Ball |
| bore diameter: | 200 mm |
| cage material: | Steel |
| fillet radius: | 2.1 mm |
| overall width: | 51 mm |
| Bearing number | 6040 |
| Dynamic load, C | 218 kN |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| finish/coating: | Uncoated |
| Static load, C0 | 243 kN |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outer Race Width | 2.008 Inch | 51 Millimeter |
| Outside Diameter | 12.205 Inch | 310 Millimeter |
| Long Description | 200MM Bore; 310MM Outside Diameter; 51MM Outer Race Diameter; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features |
| outer ring width: | 51 mm |
| inner ring width: | 51 mm |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| outside diameter: | 310 mm |
| Weight / Kilogram | 12.211 |
| precision rating: | Class 0 |
| Manufacturer Name | NTN |
| maximum rpm (oil): | 2400 rpm |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 310 |
| internal clearance: | CN |
| snap ring included: | Without Snap Ring |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| maximum rpm (grease): | 2000 rpm |
| static load capacity: | 243000 N |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| Radial clearance class | CN |
| dynamic load capacity: | 218000 N |
| Fatigue limit load, Cu | 6.9 kN |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2 400 r/min |
| Manufacturer Item Number | 6040 |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 000 r/min |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| Basic static load rating (C0) | 243 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 218 kN |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.44 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 7.92 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 6.08 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 7.52 Hz |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



6040 PDF download