- Loyal
- KB1029-PP
KB1029-PP Bearing | Loyal
| KB1029-PP interchange NBS KB1029-PP | |
| KB1029-PP cross reference NBS KB1029-PP | |
| KB1029-PP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KB1029-PP |
| d | 10 mm |
| D | 19 mm |
| W | 1,3 mm |
| L | 29 mm |
| D1 | 18 mm |
| L1 | 22 mm |
| Weight | 0,024 Kg |
| Bearing number | KB1029-PP |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Outer Diameter (mm) | 19 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,37 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



KB1029-PP PDF download