- Loyal
- RF-725ZZ
RF-725ZZ Bearing | Loyal
| RF-725ZZ interchange NMB RF-725ZZ | |
| RF-725ZZ cross reference NMB RF-725ZZ | |
| RF-725ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RF-725ZZ |
| D | 7 mm |
| d | 2,5 mm |
| B | 3,5 mm |
| C | 3,5 mm |
| L | 5,93 mm |
| C1 | 0,9 mm |
| D1 | 8,5 mm |
| L1 | 3,8 mm |
| r min. | 0,15 mm |
| Size (mm) | 2.5x7x3.5 |
| Width (mm) | 3,5 |
| Bearing number | RF-725ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 2,5 |
| Outer Diameter (mm) | 7 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,38 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



RF-725ZZ PDF download