- Loyal
- NKI 35/20
NKI 35/20 Bearing | Loyal
| NKI 35/20 interchange JNS NKI 35/20 | |
| NKI 35/20 cross reference JNS NKI 35/20 | |
| NKI 35/20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NKI 35/20 |
| B | 20 mm |
| d | 35 mm |
| F | 40 mm |
| D | 50 mm |
| C | 20 mm |
| da max | 39 mm |
| Weight | 0,129 Kg |
| r min. | 0,3 mm |
| Da max. | 48 mm |
| da min. | 37 mm |
| Size (mm) | 35x50x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | NKI 35/20 |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 50 |
| Basic dynamic load rating (C) | 29,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 54,1 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



NKI 35/20 PDF download