- Loyal
- RI-618ZZ
RI-618ZZ Bearing | Loyal
| RI-618ZZ interchange NMB RI-618ZZ | |
| RI-618ZZ cross reference NMB RI-618ZZ | |
| RI-618ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RI-618ZZ |
| D | 9,525 mm |
| d | 3,175 mm |
| B | 3,571 mm |
| C | 3,571 mm |
| L | 0,283 mm |
| L1 | 0,173 mm |
| r min. | 0,13 mm |
| Size (mm) | 3.175x9.525x3.571 |
| Width (mm) | 3,571 |
| Bearing number | RI-618ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 3,175 |
| Outer Diameter (mm) | 9,525 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,563 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



RI-618ZZ PDF download